Qui som 1

Cabecera Banc de Sabadell

Qui som

Sabadell és un dels principals grups bancaris del sistema financer espanyol, fundat el 1881 i pertanyent a l'IBEX 35.


Banc Sabadell té presència en més de 20 països de tot el món i té bancs comercials a Espanya, el Regne Unit i Mèxic.


Des dels seus inicis, la voluntat de Banc Sabadell ha estat ajudar persones i empreses a fer realitat els seus projectes, anticipant-nos i ocupant-nos que prenguin les millors decisions econòmiques. Ho fem mitjançant una gestió responsable i compromesa amb el medi ambient i amb la societat.


El model de negoci de Banc Sabadell està centrat en el servei al client, en la digitalització, en la fortalesa i diversificació geogràfica del balanç, en la solvència i en la creació de valor a llarg termini per als nostres accionistes, per als nostres empleats i per a la societat.

Valors

Compromiso

Compromís

Profesionalidad

Professionalitat

Empatía

Empatia

No conformismo

No conformisme

Eficacia

Eficàcia

Franqueza

Franquesa




Principals magnituds

Benefici acumulat 3T 2020 203 milions d’€
Nombre d'accionistes 246.671
Nombre d'accions 5.626 milions
(30/09/2020)



Sabadell en el món

Banc Sabadell

 



Es tracta de la marca principal del Grup. Disposa d’una àmplia xarxa d’oficines amb implantació en tot el territori nacional. És la marca de referència al mercat espanyol i ofereix servei a particulars i empreses.


www.bancosabadell.com




Sabadell Urquijo Banca Privada

 



És la marca especialitzada en Banca Privada, dedicada essencialment a la gestió de clients de rendes altes i grans patrimonis. Es caracteritza per una gestió personalitzada i una gran experiència en l’assessorament patrimonial de particulars i institucions.


www.sabadellurquijo.com




TSB

 



TSB Banking Group PLC (TSB) és la marca de referència del Grup al Regne Unit. S’integra al grup el 2015 amb l’objectiu d’aportar més competitivitat i atendre cada vegada un major nombre de necessitats dels clients, i millorar així l’experiència bancària en aquest país.


www.tsb.co.uk




Sabadell Mèxic

 



El Grup Banc Sabadell té a les seves espatlles més de 20 anys de presència a Mèxic. El banc va arribar a aquest país el 1991, amb una sucursal representativa a Ciutat de Mèxic. L’abril del 2014 es va inaugurar Sabadell Capital, una societat financera d’objecte múltiple. L’agost del 2015 es va obtenir la llicència de la Comissió Nacional Bancària i de Valors per poder operar com a institució de banca múltiple.


www.bancosabadell.mx




Govern de la societat

Consell d'Administració

 

 

President

Josep Oliu Creus


Nascut el 1949 a Sabadell (Barcelona)

Presiden

President de la Comissió Delegada

Llicenciat en Ciències Econòmiques per la Universitat de Barcelona
Doctor en Economia per la Universitat de Minnesota (EUA)

Nomenat conseller el 29 de març de 1990
Reelecció com a conseller el 16 de març de 1995, 13 d’abril de 2000, 21 d’abril de 2005, 25 de març de 2010, 28 de maig de 2015 i 28 de març de 2019
President des del 23 de desembre de 1999

Altres càrrecs
President de Sabadell Consumer Finance, S.A.U.
President no executiu d’Exea Empresarial, S.L.
Representant d’Exea Empresarial a Puig, S.L.
Vocal de FEDEA (Fundació d’Estudis d’Economia Aplicada)
Membre del Patronat de la Fundació Princesa d’Astúries
Membre del Patronat de la Fundació Princesa de Girona

Veure C.V.

Vicepresident

Javier Echenique Landiribar

Conseller independent


Nascut el 1951 a Pamplona

Vicepresident del Consell

Vocal a la Comissió Delegada

Llicenciat en Ciències Econòmiques i Actuarials per la Universitat del País Basc

Nomenat conseller el 18 de setembre de 2010
Reelecció com a conseller el 28 de maig de 2015 i 28 de març de 2019

Altres càrrecs:
Conseller d’Ence, Energía y Celulosa, S.A.
Conseller d’ACS, Actividades de Construcción y Servicios, S.A.
Conseller d’ACS, Servicios, Comunicaciones y Energía, S.L.
Conseller de Telefónica, S.A.
Conseller de Telefónica Audiovisual Digital, S.L.
Conseller de Telefónica Móviles México, S.A. de C.V.
Membre del Patronat de la Fundación Novia Salcedo

Veure C.V.

Conseller delegat

Jaume Guardiola Romojaro


Nascut el 1957 a Barcelona

Conseller delegat

Vocal de la Comissió Delegada

Llicenciat en Ciències Empresarials i MBA per ESADE
Llicenciat en Dret per la Universitat de Barcelona

Nomenat conseller delegat el 27 de setembre de de 2007
Reelecció com a conseller delegat el 27 de març de 2008, 26 de març de 2013 i 19 d’abril de 2018

Altres càrrecs:
Membre del Patronat de la Fundació ESADE
Vocal de la Junta Directiva del Cercle d’Economia

Veure C.V.

Consellers

Anthony Frank Elliott Ball

Conseller independent coordinador


Nascut el 1955 a Londres (Anglaterra)

Conseller independent coordinador

Vocal de la Comissió de Nomenaments
Vocal de la Comissió de Retribucions

Enginyer col·legiat
Màster en Business Administration (MBA) per la Kingston Business School, Kingston University, Londres
Doctor honoris causa per la Facultat de Negocis i Dret de la Kingston University
Doctor honoris causa per la Middlessex University, Londres
Membre de la Royal Television Society

Nomenat conseller el 30 de març de 2017

Otros cargos:
Assessor sènior de Providence Equity Partners LLC
President d’Ambassadors Theatre Group Ltd
President de Bité Group Societats participades per Providence Equity Partners LLC
President del Consell Assessor de Portland Communications Ltd

Veure C.V.

Aurora Catá Sala

Consellera independent


Nascuda el 1964 a Barcelona

Consellera independent

Presidenta de la Comissió de Retribucions
Vocal de la Comissió de Nomenaments
Vocal de la Comissió de Riscos

Enginyeria Industrial, especialització en Organització Industrial per la Universitat Politècnica de Catalunya
MBA per l’IESE, Barcelona
PADE per l'IESE, Barcelona

Nomenada consellera el 29 de gener de 2015
Reelecció com a consellera el 28 de maig de 2015 i 28 de març de 2019

Altres càrrecs:
Sòcia de Seeliger y Conde, S.L.
Consellera d’Atresmedia Corporación de Medios de Comunicación, S.A.
Membre del Comitè Executiu de l’IESE
Membre del Comitè Executiu de Barcelona Global

Veure C.V.

Pedro Fontana i Garcia

Conseller independent


Nascut el 1952 a Barcelona

Conseller independent

Vocal de la Comissió Delegada
Vocal de la Comissió de Auditoria i Control

Llicenciat en Ciències Empresarials per ESADE, Barcelona.
Master of Business Administration (M.B.A.) per la Harvard Business School, Boston (EUA)

Nomenat Conseller el 27 de Juliol de 2017
Reelecció com a Conseller el 19 d’abril de 2018

Altres càrrecs:
Conseller independent de Grupo INDUKERN
Conseller independent de PAX EQUITYCO, S.A.R.L.

Veure C.V.

María José García Beato

Consellera executiva


Nascuda el 1965 a Còrdova

Consellera secretària general

Secretària no vocal de la Comissió Delegada
Secretària no vocal de la Comissió de Retribucions
Secretària no vocal de la Comissió de Riscos

Advocada de l’Estat

Nomenada consellera el 24 de maig de 2018
Reelecció com a consellera el 28 de març de 2019

Secretària general des de 2008

Altres càrrecs:
Consellera independent de Red Eléctrica Corporación, S.A..
Membre del Patronat de la Fundació Banc Sabadell
Membre del Patronat de la Fundació de l’Asociació Espanyola de Banca
Membre del Consell Assessor del Patronat de la Fundación Cajasur

Veure C.V.

Mireia Giné Torrens

Consellera independent


Nascuda el 1973 a Barcelona (Espanya)

Consellera independent

Vocal de la Comissió de Auditoria i Control

Doctorada (PhD.) en Economia per la Universitat de Barcelona
Màster (M.Sc) en Economia, amb qualificació cum laude, por la Universitat Pompeu Fabra, Barcelona
Graduada (B.A.) en Econòmiques per la Universitat Pompeu Fabra, Barcelona

Nomenada consellera el 26 de març de 2020

Altres càrrecs:
Directora d'Iniciatives Internacionals del Servei de Dades de Recerca (WRDS) de l'Escola de Negocis Wharton, en la Universitat de Pennsylvania (EUA)
Professora Associada, Departament de Finances, Escola de Negocis IESE, Barcelona
Investigadora de l'Institut Europeu de Govern Corporatiu, Brussel·les
Membre de la xarxa d'experts, en matèria de govern corporatiu, del Fòrum Econòmic Mundial
Membre del Patronat de la Fundació Aula Escola Europea

Veure C.V.

George Donald Johnston

Conseller independent


Nascut el 1955 a Bogotà (Colòmbia)

Conseller independent

President de la Comissió de Riscos
Vocal de la Comissió de Retribucions

Bachelor of Arts en Ciències Polítiques pel Middlebury College, Vermont (EUA)
Master of Arts en Economia Internacional i Estudis Llatinoamericans per la Johns Hopkins University, Washington DC (EUA)

Nomenat conseller el 25 de maig de 2017
Reelecció com a conseller el 19 d’abril de 2018

Altres càrrecs:
Conseller independent d’Acerinox, S.A.
Vocal de la Comissió Executiva i Vocal de la Comissió d’Auditoria d’Acerinox, S.A.
Conseller independent de Merlin Properties, SOCIMI, S.A.
President de la Comissin de Nomenaments i Retribucions de Merlin Properties, SOCIMI, S.A.

Veure C.V.

David Martínez Guzmán

Conseller dominical (1)


Nascut el 1957 a Monterrey (Mèxic)

Conseller dominical

Master of Business Administration (MBA)per la Harvard Business School, Boston (EUA)
Batxillerat de Filosofia per la Universitas Gregoriana de Roma (Itàlia)
Enginyeria Elèctrica i Mecànica per la Universitat Nacional Autònoma de Mèxic

Nomenat conseller el 27 de març de 2014
Reelecció com a conseller el 19 d’abril de 2018

Altres càrrecs:
Conseller d’Alfa, S.A.B.
Conseller de Vitro, S.A.B.
Conseller de Cemex, S.A.B.

Veure C.V.

José Manuel Martínez Martínez

Conseller independent


Nascut el 1947 a Múrcia

Conseller independent

President de la Comissió de Nomenaments

Enginyer tècnic d’Obres Públiques per la Universitat Complutense de Madrid
Llicenciat en Ciències Econòmiques per la Universitat Complutense de Madrid
Actuari per la Universitat Complutense de Madrid

Nomenat conseller el 26 de març de 2013
Reelecció com a conseller el 19 d’abril de 2018

Altres càrrecs:
President d’Honor de MAPFRE

Veure C.V.

José Ramón Martínez Sufrategui

Conseller independent


Nascut el 1951 a Nalda (La Rioja)

Conseller independent

Vocal de la Comissió d’Auditoria i Control
Vocal de la Comissió de Remuneracions

Arquitecte (especialitat Urbanisme) per l’Escola Superior d’Arquitectura de Madrid
Executive MBA per l’Institut d’Empreses de Madrid

Nomenat conseller el 18 de setembre de 2010
Reelecció com a conseller el 28 de maig de 2015 i 28 de març de 2019

Veure C.V.

Manuel Valls Morató

Conseller independent


Nascut el 1953 a Barcelona

Conseller independent

President de la Comissió d’Auditoria i Control
Vocal de la Comissió de Riscos

Llicenciat en Ciències Econòmiques i Administració d’Empreses per la Universitat de Barcelona
Postgrau en Business Administration al IESE, Universitat de Navarra
Auditor Censor Jurat de Comptes
Membre del Registre Oficial d’Auditors de Comptes

Nomenat conseller el 22 de setembre de 2016
Reelecció com a conseller el 30 de març de 2017

Altres càrrecs:
Conseller independent de Renta Corporación Real Estate, S.A.
President de la Comissió d’Auditoria de Renta Corporación Real Estate, S.A.
Soci de PwC des de 1988 fins a 2013
Responsable de la Divisió d’Auditoria de PwC des de 2006 fins a 2013
President de PwC Auditors, S.L. des de 2006 fins a 2011

Veure C.V.

David Vegara Figueras

Conseller executiu


Nascut el 1966 a Barcelona

Conseller - Chief Risk Officer

Llicenciat en Ciències Econòmiques i Empresarials, secció d’economia general (economia aplicada), Universitat Autònoma de Barcelona
Màster en Ciències Econòmiques, especialitat de mercats financers (capital markets), London School of Economics and Political Science (Londres, Regne Unit)

Nomenat conseller el 28 de maig de 2015
Reelecció com a conseller el 28 de març de 2019

Altres càrrecs:
Conseller de Banco Sabadell, S.A., Institución de Banca Múltiple.
Conseller de SabCapital, S.A. de C.V., SOFOM, E.R.
Membre del Consell de Supervisió d’Hellenic Corporation of Assets and Participations

Veure C.V.


Secretari no conseller

Miquel Roca Junyent


Nascut el 1940 a Cauderan (França)

Secretari del Consell

Secretari de la Comissió de Nomenaments
Secretari de la Comissió d’Auditoria i Control

Llicenciat en Dret per la Universitat de Barcelona

Secretari no conseller des de 2000

Altres càrrecs:
Soci-President del despatx Roca Junyent Abogados

Veure C.V.

(1) Vinculat a l'accionista significatiu Fintech Europe S.à.r.l.


 



 

Comissions del Consell



Comissió Delegada



 

President

Josep Oliu Creus

Vocals

Jaime Guardiola RomojaroJavier Echenique Landiribar Pedro Fontana García

Secretària no Vocal

María José García Beato

Comissió d'Auditoría i Control

 

President

Manuel Valls Morató

Vocals

Pedro Fontana GarcíaMireia Giné Torrens José Ramón Martínez Sufrategui

Secretari no Vocal

Miquel Roca i Junyent

Vicesecretària no Vocal

Nuria Lázaro Rubio

Comissió de Nomenaments

 

President

José Manuel Martínez Martínez

Vocals

Anthony Frank Elliott Ball Aurora Catá Sala

Secretario no Vocal

Miquel Roca i Junyent

Comisión de Retribucions

 

President

Aurora Catá Sala

Vocals

Anthony Frank Elliott Ball George Donald JohnstonJosé Ramón Martínez Sufrategui

Secretaria no Vocal

María José García Beato


Comissió de Riscos

 

President

George Donald Johnston

Vocals

Aurora Catá Sala Manuel Valls Morató

Secretària no Vocal

María José García Beato

 

 

 

Equip directiu

Comitè de Direcció

PRESIDENT


Conseller Delegat

Jaume Guardiola Romojaro
 

MEMBRES


Secretaría General

María José García Beato
 

Riscos i Regulació

David Vegara Figueras
 

Financera

Tomás Varela Muiña
 
 

Operacions i Persones

Miguel Montes Güell

Sabadell Espanya

Carlos Ventura Santamans

Corporate & Investment Banking

José Nieto de la Cierva
 

Gestió de Riscos

Xavier Comerma Carbonell

 

Bancs Internacionals

TSB

Debbie Crosbie

 


Sabadell Mèxic

Francesc Noguera Gili

 

Auditoria Interna

Auditoria Interna

Núria Lázaro Rubio