Consell d'Administració 1

Cabecera Banc de Sabadell

[fwk-literal-es_ES-breadcrumb]

  • Inici
  • Govern Corporatiu i Política de Remuneracions
  • Consell d'Administració

Consell d'Administració

Consell d'Administració

President

Josep Oliu Creus

President no executiu (altre extern)

President de la Comissió d’Estratègia i Sostenibilitat

Llicenciat en Ciències Econòmiques per la Universitat de Barcelona
Doctor en Economia per la Universitat de Minnesota (EUA)

Nomenat conseller el 29 de març de 1990
Reelecció com a conseller el 16 de març de 1995, 13 d’abril de 2000, 21 d’abril de 2005, 25 de març de 2010, 28 de maig de 2015, 28 de març de 2019 i 23 de març de 2023
President des del 23 de desembre de 1999

Altres càrrecs
President del Patronat de Fundació Privada Banc Sabadell
President no executiu d’Exea Empresarial, S.L.
Representant d’Exea Empresarial com a President a Puig, S.L.
Conseller de Puig Brands, S.A.
Vocal de FEDEA (Fundació d’Estudis d’Economia Aplicada)
Membre del Patronat de la Fundació Princesa d’Astúries
Membre del Patronat de la Fundació Princesa de Girona

Veure C.V.

Vicepresident

Pedro Fontana i Garcia

Vicepresident del Consell (Independent)

President de la Comissió Delegada de Crèdits
President de la Comissió de Nomenaments i Govern Corporatiu
Vocal de la Comissió d'Estratègia i Sostenibilitat

Llicenciat en Ciències Empresarials per ESADE, Barcelona.
Master of Business Administration (M.B.A.) per la Harvard Business School, Boston (EUA)

Nomenat Conseller el 27 de Juliol de 2017
Reelecció com a Conseller el 19 d’abril de 2018 i el 24 de març de 2022

Altres càrrecs:
Conseller independent de Grupo INDUKERN
Conseller independent de PAX EQUITYCO, S.A.
President de My Chef Ristorazione Commerciale, S.P.A.
Conseller de MdF Family Partners, S.A.

Veure C.V.

Conseller delegat

César González-Bueno Mayer

Conseller delegat

Vocal de la Comissió Delegada de Crèdits
Vocal de la Comissió d’Estratègia i Sostenibilitat (Membre en temes d’estratègia únicament)

Doble llicenciatura en Dret i Administració d’Empreses per ICADE, Universidad Pontificia Comillas, Madrid
Màster en Administració d’Empresas (MBA) per la Yale School of Management, Universitat de Yale, EUA

Nomenat conseller delegat el 17 de desembre de 2020
Reelecció com a conseller executiu i conseller delegat el 26 de març de 2021

Altres càrrecs:
President de Sabadell Consumer Finance, S.A.U.
President de Banco Sabadell, S.A., I.B.M. (Mèxic)
President de SabCapital, S.A. de C.V., SOFOM., E.R. (Mèxic)

Veure C.V.

Consellers

George Donald Johnston III

Conseller independent coordinador

Conseller independent coordinador

President de la Comissió de Riscos
Vocal de la Comissió d’Estratègia i Sostenibilitat

Bachelor of Arts en Ciències Polítiques pel Middlebury College, Vermont (EUA)
Master of Arts en Economia Internacional i Estudis Llatinoamericans per la Johns Hopkins University, Washington DC (EUA)

Nomenat conseller el 25 de maig de 2017
Reelecció com a conseller el 19 d'abril de 2018 i el 24 de març de 2022

Altres càrrecs:
Conseller independent d'Acerinox, S.A.
Vocal de la Comissió Executiva i Vocal de la Comissió d'Auditoria d'Acerinox, S.A.
Conseller independent de Merlin Properties, SOCIMI, S.A
President de la Comissió d'Auditoria y control i vocal de la Comissió de Nomenament i Retribucions de Merlin Properties, SOCIMI, S.A

Veure C.V.

Aurora Catá Sala

Consellera independent

Consellera independent

Vocal de la Comissió de Nomenaments i Govern Corporatiu
Vocal de la Comissió de Riscos

Enginyeria Industrial, especialització en Organització Industrial per la Universitat Politècnica de Catalunya
MBA per l’IESE, Barcelona
PADE per l'IESE, Barcelona

Nomenada consellera el 29 de gener de 2015
Reelecció com a consellera el 28 de maig de 2015, 28 de març de 2019 i 23 de març de 2023

Altres càrrecs:
Consellera independent de Repsol, S.A.
Consellera independent d’Atrys Health, S.A.
Membre del Comitè Executiu de l’IESE alumni
Vocal de la Fundació Cellnex
Vocal de la Fundació Cidob

Veure C.V.

Ana Colonques García-Planas

Consellera independent

Consellera independent

Vocal de la Comissió d’Auditoria i Control
Vocal de la Comissió de Retribucions

Llicenciada en Administració i Direcció d’Empreses
Master in Business Administration (MBA) per ESADE

Nomenada Consellera el 10 d’abril de 2024

Altres càrrecs:
Responsable del Departament Financer i Consellera de Porcelanosa, S.A.
Consellera d’Iberdrola España, S.A.U.
Membre de la Comissió d’Auditoria i Compliment d’Iberdrola España, S.A.U.
Membre del Consell de la Comunitat Valenciana de la Associació Espanyola de Directius

Veure C.V.

Lluís Deulofeu Fuguet

Conseller independent

Conseller independent

Vocal de la Comissió Delegada de Crèdits
Vocal de la Comissió d’Estratègia i Sostenibilitat

Llicenciat en Enginyeria Superior en Telecomunicacions per la Universitat Politècnica de Catalunya, Barcelona
Finances per a Directius per ESADE, Barcelona
Programa de Direcció General per la IESE Business School, Barcelona

Nomenat conseller el 28 de juliol de 2021
Reelecció com a conseller el 24 de març de 2022

Altres càrrecs:
President de la Fundació Cellnex

Veure C.V.

María José García Beato

Consellera altra externa

Consellera altra externa

Vocal de la Comissió d’Estratègia i Sostenibilitat
Vocal de la Comissió de Nomenaments i Govern Corporatiu

Advocada de l’Estat

Nomenada consellera el 24 de maig de 2018
Reelecció com a consellera el 28 de març de 2019 i el 23 de març de 2023

Secretària general des de 2008 fins a 2021

Altres càrrecs:
Consellera independent de Iberpapel Gestión, S.A.
Consellera independent de ACS, Actividades de Construcción y Servicios, S.A.
Consellera independent de EDP - Energias de Portugal, S.A.
Membre del Patronat de la Fundació Banc Sabadell
Membre del Patronat de la Fundación de la Asociación Española de Banca
Membre del Patronat de la Fundació ACS

Veure C.V.

Mireia Giné Torrens

Consellera independent

Consellera independent

Presidenta de la Comissió de Retribucions
Vocal de la Comissió de Nomenaments i Govern Corporatiu

Doctorada (PhD.) en Economia per la Universitat de Barcelona
Màster (M.Sc) en Economia, amb qualificació cum laude, por la Universitat Pompeu Fabra, Barcelona
Graduada (B.A.) en Econòmiques per la Universitat Pompeu Fabra, Barcelona

Nomenada consellera el 26 de març de 2020
Reelecció com a Consellera el 10 d'abril de 2024

Altres càrrecs:
Consellera dominical de Sabadell Consumer Finance, S.A.U.
Directora d'Iniciatives Internacionals del Servei de Dades de Recerca (WRDS) de l'Escola de Negocis Wharton, en la Universitat de Pennsylvania (EUA)
Professora i Directora del Departament de Direcció Financera, Escola de Negocis IESE, Barcelona
Investigadora de l'Institut Europeu de Govern Corporatiu, Brussel·les
Membre de la xarxa d'experts, en assumptes de govern corporatiu, del Fòrum Econòmic Mundial
Membre del Centre de Recerca Econòmica i Política (CEPR)
Membre del Patronat de la Fundació Aula Escola Europea

Veure C.V.

Laura González Molero

Consellera independent

Consellera independent

Vocal de la Comissió d’Auditoria i Control
Vocal de la Comissió de Retribucions

Llicenciada en Farmàcia, especialitat industrial, Universidad Complutense de Madrid
Executive MBA, IE Business School, Madrid
Cursos i programes de direcció executiva a IMD, Harvard, Kellogg i INSEAD

Nomenada consellera el 26 de maig de 2022
Reelecció com a consellera el 23 de març de 2023

Altres càrrecs:
Consellera independent d'Acerinox, S.A.
Consellera independent de Viscofan, S.A.
Membre del Consell Assessor d'ISS Facility Services
Presidenta no executiva de l'Associació per al Progrés de la Direcció – APD

Veure C.V.

David Martínez Guzmán

Conseller dominical (1)

Conseller dominical

Master of Business Administration (MBA)per la Harvard Business School, Boston (EUA)
Diplomat en Filosofia per la Universitas Gregoriana de Roma (Itàlia)
Diplomat en Enginyeria Mecànic Electricista per la Universitat Nacional Autònoma de Mèxic

Nomenat conseller el 27 de març de 2014
Reelecció com a conseller el 19 d’abril de 2018 i el 24 de març de 2022

Altres càrrecs:
Conseller d’Alfa, S.A.B.
Conseller de Vitro, S.A.B.
Conseller de Cemex, S.A.B.
Conseller d’ICA Tenedora, S.A. de C.V.

Veure C.V.

Alicia Reyes Revuelta

Consellera independent

Consellera independent

Vocal de la Comissió Delegada de Crèdits
Vocal de la Comissió de Riscos

Graduada (B.A.) en Dret, Econòmiques i Administració d’Empreses per ICADE, Madrid
Doctorada (PhD.) en Mètodes quantitatius i mercats financers per ICADE, Madrid

Nombrada Consellera el 24 de setembre de 2020
Reelecció com a consellera el 26 de març de 2021

Altres càrrecs:
Consellera independent de Ferrovial SE
Consellera independent de KBC Group N.V.
Consellera de KBC BANK. N.V.
Consellera independent de EDP - Energias de Portugal, S.A.

Veure C.V.

Manuel Valls Morató

Conseller independent

Conseller independent

President de la Comissió d’Auditoria i Control
Vocal de la Comissió de Riscos

Llicenciat en Ciències Econòmiques i Administració d’Empreses per la Universitat de Barcelona
Postgrau en Business Administration al IESE, Universitat de Navarra
Auditor Censor Jurat de Comptes
Membre del Registre Oficial d’Auditors de Comptes

Nomenat conseller el 22 de setembre de 2016
Reelecció com a conseller el 30 de març de 2017 i el 26 de març de 2021

Altres càrrecs:
Conseller independent Coordinador de Renta Corporación Real Estate, S.A.
President de la Comissió d’Auditoria de Renta Corporación Real Estate, S.A.

Veure C.V.

David Vegara Figueras

Conseller - Chief Risk Officer

Conseller - Chief Risk Officer

Llicenciat en Ciències Econòmiques i Empresarials, secció d’economia general (economia aplicada), Universitat Autònoma de Barcelona
Màster en Ciències Econòmiques, especialitat de mercats financers (capital markets), London School of Economics and Political Science (Londres, Regne Unit)

Nomenat conseller el 28 de maig de 2015
Reelecció com a conseller el 28 de març de 2019 i el 23 de març de 2023

Altres càrrecs:
Conseller independent d’Amadeus IT Group, S.A.
Membre (càrrec no orgànic) del Consell Assessor de Roca Junyent, S.L.P.
Vocal de la Fundació Pasqual Maragall
President del Fòrum Tertulias Hispano-Británicas

Veure C.V.

Pedro Viñolas Serra

Conseller independent

Conseller independent

Vocal de la Comissió Delegada de Crèdits
Vocal de la Comissió d’Auditoria i Control

Llicenciat en Ciències Empresarials per la Universitat de Barcelona
Llicenciat en Ciències Empresarials i MBA per ESADE
Diploma en Estudis Avançats d’Economia Financera per la Universitat Complutense de Madrid

Nomenat conseller el 23 de març de 2023

Altres càrrecs:
Conseller Delegat i Vicepresident d’Immobiliària Colonial i membre del seu Comitè Executiu
Altres càrrecs destacats en el Grup Colonial:
- President del Consell d’Administració i del Comitè de Remuneracions de de Société Foncière Lyonnaise (SFL)
- President de Utopicus Innovación Cultural S.L.
Conseller Independent de Blue Self Storage, S.L.
President de la European Real Estate Association
Patró de la Fundació ESADE
Membre de la Cambra de Comerç de Barcelona

Veure C.V.

 

Secretari no Conseller

Miquel Roca i Junyent

Secretari del Consell

Secretari de la Comissió de Nomenaments i Govern Corporatiu
Secretari de la Comissió d’Auditoria i Control
Secretari de la Comissió d’Estratègia i Sostenibilitat

Llicenciat en Dret per la Universitat de Barcelona

Secretari no conseller des de 2000

Altres càrrecs:
Soci-President del despatx Roca Junyent Abogados

Veure C.V.

Vicesecretari no Conseller

Gonzalo Barettino Coloma

Vicesecretari del Consell

Secretari de la Comissió Delegada de Crèdits
Secretari de la Comissió de Retribucions
Secretari de la Comissió de Riscos

Llicenciat en Dret per la Universitat d’Oviedo

Secretari General des de 2021

Altres càrrecs:
Conseller i Secretari del Consell de Banco Sabadell, S.A., I.B.M, (Mèxic)
Conseller i Secretari del Consell de SabCapital, S.A. de C.V., SOFOM., E.R. (Mèxic)
Secretari no conseller del Consell de Sabadell Consumer Finance, S.A.U.
Secretari del Patronat de la Fundació Banc Sabadell

Veure C.V.

(1) Vinculat a l'accionista significatiu Fintech Europe S.à.r.l.


 


 

Comisions del Consell

Comissió Delegada de Crèdits



 

President

Pedro Fontana García

Vocals

Lluís Deulofeu FuguetCésar González-Bueno MayerAlicia Reyes RevueltaPedro Viñolas Serra

Secretari no Conseller

Gonzalo Barettino Coloma

Comissió d’Auditoria y Control

 

President

Manuel Valls Morató

Vocals

Ana Colonques García-Planas Laura González Molero Pedro Viñolas Serra

Secretari no Conseller

Miquel Roca i Junyent

Comissió de Nomenaments i Govern Corporatiu

 

President

Pedro Fontana García

Vocals

Aurora Catá Sala María José García BeatoMireia Giné Torrens

Secretari no Conseller

Miquel Roca i Junyent

Comissió de Retribucions

 

Presidenta

Mireia Giné Torrens

Vocals

Ana Colonques García-Planas Laura González Molero

Secretari no Conseller

Gonzalo Barettino Coloma
 

Comissió de Riscos

 

President

George Donald Johnston III

Vocals

Aurora Catá SalaAlicia Reyes RevueltaManuel Valls Morató

Secretari no Conseller

Gonzalo Barettino Coloma

Comissió d’Estratègia i Sostenibilitat

 

President

Josep Oliu Creus

Vocals

Lluís Deulofeu FuguetPedro Fontana García María José García BeatoGeorge Donald Johnston IIICésar González-Bueno Mayer*

Secretari no Conseller

Miquel Roca i Junyent

* Membre en temes d’estratègia únicament

Participació accionarial


A continuació es detallen les accions de Banco de Sabadell, S. A., de les quals són titulars els membres del Consell d'Administració:

 

 

Participació accionarial

(1) David Martínez Guzmán és titular indirecte dels drets de vot atribuïts a les accions de FINTECH EUROPE, S.À.R.L.

 

Dades actualitzades a 30 de maig de 2024.

 

En el següent enllaç a l'apartat Notificacions dels directius de la Comissió Nacional del Mercat de Valors, poden consultar-se les notificacions d'operacions sobre accions i instruments financers remeses pels membres del Consell d'Administració.